Skip to main content
©  Photo:

Indvielse af Kunstruten - Til fods

Den 7. april indvies Kunstruten, i samarbejde med Langelands Sti-venner, snoren klippes og vi går Kunstruten i Rudkøbing

Formand for Langeland Kommunes erhvervs-, kultur- og turismeudvalg Jørgen Nielsen klipper snoren, og så tager vi en vandrerundtur gennem Rudkøbing fra by til havn og tilbage igen.

Kunst på ruten

Vi stopper op ved skulpturer af bl.a. Alfio Bonanno, H.W. Bissen, Henriette Lorentz og Sonja Ferlov Mancoba

Ruten er ca. 5 km lang og vi får udleveret foldere med kort og beskrivelser og spritnyt langelandsk kunstmagasin. Undervejs fortæller projektleder og turismemedarbejder Marie Wöldike, Visit Langeland, om tilblivelsen af kunstruten, om langelandske kunstnere og om de værker, vi møder undervejs.

Vi mødes i Rådhusparken ved Rådhuset, Fredensvej 1, 5900 Rudkøbing kl. 10.

Praktisk

TUREN ER GRATIS - INGEN TILMELDING - ALLE ER VELKOMNE

Share your moments: